به وب سایت شهرك فناوري صنايع شيميايي شيراز خوش آمدید    ::                               

چهارشنبه 27 تیر 1397 ساعت 05:34

برنامه های حمایتی دولت از صنایع کوچک

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: بنا بر تصمیم شورای عالی آب کشور، سهم آب بخش صنعت که هم اینک 1.7 (یک و هفت دهم) درصد کل آب مصرفی است به پنج درصد افزایش می یابد.

 

 سیدمحمدعلی سید ابریشمی چهارشنبه در آیین گرامیداشت روز حمایت از صنایع کوچک و بهره برداری رسمی از شهرک تخصصی صنایع شیمیایی در شهرک صنعتی شیراز افزود: هم اینک شهرک های صنعتی با مشکلات زیادی در زمینه تامین منابع آبی روبرو هستند و ما هرجا بتوانیم آب را تامین کنیم در این راستا حرکت می کنیم و حتی اگر لازم باشد چاه های آب کشاورزی را خریداری می کنیم. 
وی گفت: متاسفانه با وجود مصوبه شورای عالی آب مبنی بر اولویت آب بخش صنعت پس از آب آشامیدنی، در برخی استان ها مانع از جابجایی چاه های خریداری شده می شوند. 
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به اقدامات این سازمان در راستای ایجاد تصفیه خانه فاضلاب در شهرک های صنعتی اظهار کرد: این اقدام گامی مهم در راستای حفظ محیط زیست است و با استقرار تصفیه خانه فاضلاب در 169 شهرک صنعتی کشور حدود هفت هزار هکتار فضای سبز این شهرک ها با پساب این تصفیه خانه ها آبیاری می شود. 
وی با بیان این که تامین زیرساخت ها از ماموریت های این سازمان است،اظهار کرد: در تامین گاز مورد نیاز صنایع مستقر در شهرک های صنعتی کمتر با مشکل مواجه هستیم اما به دلیل بدهی های وزارت نیرو به پیمانکاران، در تامین برق این شهرک ها مشکلاتی وجود دارد. 
سیدابریشمی با انتقاد از تغییر ناگهانی نرخ ارز در دولت دهم، این اقدام را عاملی تاثیرگذار در توقف فعالیت بخش مهمی ازصنایع کشور عنوان و ابراز امیدواری کرد که جمع بندی مذاکرات ایران و گروه 1 + 5 فضای مساعدی برای حمایت از صنعت کشور به ویژه راه اندازی صنایع کوچک را فراهم آورد. 
استاندار فارس نیز در سخنانی در این آیین با برجسته خواندن ظرفیت های این استان در حوزه صنایع دستی و گردشگری گفت: انتظار است که سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، شهرک تخصصی صنایع دستی را در شیراز ایجاد کند و استانداری فارس نیز از این اقدام حمایت کند. 
مهندس سیدمحمدعلی افشانی افزود: بدون تردید شهرک صنایع دستی شیراز یکی از شهرک های موفق در میان شهرک های صنعتی کشور خواهد بود. 
وی همچنین با اشاره به ذخایر نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی فعال و در حال ساخت در این استان گفت: ایجاد یک شهرک صنعتی تخصصی برای صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز در فارس ضروری به نظر می رسد. 
افشانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که راه اندازی یا حمایت از واحدهای تولیدی با موانع زیادی در حوزه تقنینی روبرو است، اظهار کرد: نیاز است که قوانین و مقررات متناقض و متضاد کنونی بازنگری شوند و قانونی تسهیل کننده تولید جایگزین قوانین موجود شود. 
استاندار فارس در ادامه واگذاری اختیارات در سطح وزارتخانه ها به مدیران استانی دستگاه های اجرایی را زمینه ساز رونق بیش از پیش در عرصه صنعت و تولید دانست و گفت: در پاره ای امور همچون صدور جواز تاسیس شهرک صنعتی نیازی به انجام این فرایند در مرکز احساس نمی شود و لازم است اختیاراتی از این دست به مدیران استانی واگذار شود. 
در این آیین شهرک فناوری صنایع شیمیایی و مرکز فناوری خدمات کسب و کار شهرک صنعتی شیراز به طور رسمی افتتاح شد. 
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی فارس در این آیین گفت: شهرک فناوری صنایع شیمایی شیراز نخستین و تخصصی ترین شهرک صنعتی صنایع شیمیایی کشور است که با هدف توسعه و گسترش تعاملات وارتباطات فناوری صنایع مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی مستقر در فارس و جنوب کشور با واحدهای فناور و مراکز علمی ،پژوهشی و دانشگاهی ایجاد شده است. 
علی صداقت پور افزود: با توجه به اینکه استان فارس از مهمترین قطب های صنعت نفت و گاز و پتروشیمی محسوب می شود و این استان همجوار با تاسیسات پارس جنوبی است، استقرار واحدهای دانش بنیان مبتنی بر فناوری روز برای ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات نرم افزاری و مشاوره ای به این صنایع بسیار ضروری بود که با راه اندازی این شهرک این بستر فراهم شده است.
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس اظهار کرد: شهرک فناوری صنایع شیمیایی دارای 10 هکتار مساحت و مرکز خدمات کسب و کار نیز دارای پنجهزار و 300متر مربع زیربنا است که با اعتباری افزون بر یکصد میلیارد ریال ایجاد شده است. 
در این آیین از واحدهای برگزیده صنایع کوچک شهرک ها و نواحی صنعتی فارس قدردانی شد. 
در این آیین همچنین سید احمد نجفی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در بخش خبرگزاری ها و نرگس مکاری زاده خبرنگار روزنامه خبرجنوب در بخش مطبوعات به عنوان خبرنگاران برگزیده حوزه خبری صنایع کوچک با دریافت لوح از معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران قدردانی شدند. 
صنایع کوچک صنایعی با اشتغالزایی کمتر از 50 نفر را شامل می شوند. 
شهرک صنعتی شیراز با یک هزارو 400 هکتار وسعت در پنج کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد و بزرگترین شهرک صنعتی جنوب کشورمحسوب می شود. ک/2
منبع : ايرنا


   1394/5/24 08:36

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )